Програма “Права людини і правосуддя” Міжнародного Фонду “Відродження” в рамках проєкту “EU4USociety” у співпраці з Європейським Союзом оголошує конкурс: “Посилення спроможності системи правосуддя та наближення її до сучасних європейських стандартів та практик”
Боротьба з несправедливістю неодноразово виводила мільйони українських громадян на вулиці, приводила до зміни влади. Попри очікування людей щодо докорінних змін в системі правосуддя, жодна з політичних сил не спромоглася ефективно реформувати систему і відновити довіру. Ухвалення багатьох нормативних актів, впровадження процедур «очищення» через люстрації, переатестації, перепризначення в системі правосуддя не стали запорукою невідворотності змін, джерелами суспільної довіри та опорою прагнення справедливості.
Корупційні та адміністративні впливи і далі роз’їдають систему, знищуючи ті паростки змін, що намагалися закласти реформатори. Залучення професійних спільнот в процесі планування і втілення реформ є мінімальним, де їм відводиться роль показного об’єкта, а не повноправного учасника процесу реформування цієї сфери.
На жаль, професійна етика та доброчесність на практиці не стали керівними цінностями у формуванні та діяльності системи правосуддя. Спроба залучення організацій громадянського суспільства, що отримали нові законні формати участі в реформуванні судової системи, показала недосконалість цього механізму, адже ця участь обмежилась питаннями перевірки доброчесності діючих суддів та кандидатів на ці посади, а надані висновки можуть бути просто проігноровані.
Мета конкурсу: залучити широке громадянське суспільство, в тому числі професійні правничі спільноти, місцеві громади до оцінки, пошуку та реалізації змін в системі правосуддя для посилення її ефективності, утвердження верховенства права, захисту прав людини, розширення доступу до правосуддя.
Учасники конкурсу: громадські організації, спілки, асоціації, товариства та інші об’єднання, зареєстровані відповідно до українського законодавства як неприбуткові або благодійні організації.
Пріоритети конкурсу:
Конкурсні проєкти можуть передбачати інформаційно-просвітницьку, навчальну та громадську адвокаційну діяльність, підготовку аналітичних документів, організацію діалогів зацікавлених сторін, проведення публічних дискусій тощо за такими напрямками:
- Моніторинг та оцінка практичної діяльності інституцій системи правосуддя з огляду на їх функціональне призначення та ефективність його досягнення;
- Впровадження стандартів забезпечення прав людини як необхідної фундаментальної цінності справедливого правосуддя;
- Підтримка професійних спільнот у розумінні та застосуванні сучасних стандартів діяльності, професійної етики та принципу верховенства права;
- Створення умов та середовища для пошуку та обговорення нових рішень для системи правосуддя, спрямованих на підвищення її ефективності;
- Розвиток правової спроможності місцевих громад, впровадження практик альтернативного вирішення правових спорів.
Останній термін подання проєктних пропозицій – 22 листопада 2020 року, 18:00 (за київським часом).
Оголошення результатів конкурсу – до 20 грудня 2020 року
Мінімальний розмір гранту – 100 000 грн.
Максимальний розмір гранту – 900 000 грн.
Оптимальний розмір гранту – 500 000-600 000 грн.
Загальний бюджет конкурсу – 3 300 000 грн.